IPS Middle School Championship Series

2023 Championship Series Schedule

Pre-Tourney Meets*

There are more Pre-Tourney meets on the full schedule.  The ones listed here are just the ones we are timing. 

The full schedule, and teams at each location can be found here

Wed April 26: Pre-Tourney Meet #1-Purdue Polytech (Broad Ripple HS)   RESULTS

Wed April 26: Pre-Tourney Meet #2-George Washington HS   RESULTS

Wed May 3: Pre-Tourney Meet #3-Arsenal Tech HS   RESULTS

Wed May 3: Pre-Tourney Meet #4-Manual HS    RESULTS


Championship Qualifiers  

Top 4 positions from each meet are auto-qualifiers for the championship;

The next four best marks from the three meets combined will also qualify for the championship; 

Top 8 total marks will be seeded in the top heat/flight; Marks 9-16 will be seeded in the second heat/flight. 

Sat May 13: Qualifier Site 1-Broad Ripple  (RESULTS)   *6Lane Track

Sat May 13: Qualifier Site 2-Christel House  (RESULTS)  *8Lane Track

Sat May 13: Qualifier Site 3-Thomas Carr Howe  (RESULTS)  *6Lane Track


2023 IPS K-8 Championship Meet

Wed May 17: Championship- Manual HS   HEAT SHEETS      RESULTS

Pre-Tourney and Qualifier Meet Registration

All meet entries for the series will run through MileSplit.  You will need to complete the following steps. (Steps 1-3 will only be done the first time, 4-5 will be done for each meet)


Once you have set up your account and entered your roster, you will not need to do that again.  For future meets we time you will simply accept the invitation and get your athletes entered to the events you want them in. 


More details on this process, including links to MileSplit support pages with screenshots and detailed explanations can be found at our Event Entry Help  page. 


Once the pre-tourney and the qualifying sites are assigned for teams, those direct links for registration will be posted to the Upcoming Event Info page. 


Championship Qualification Information

This meet is a championship meet.  Qualification is earned by performances during the Qualification meet round on May 13th.  Regular registration will not be needed, as all entries for this are automatically pulled from the qualifier meets on Saturday the 13th.


Advancement from Qualifiers:  


Each of the 3 qualifying sites will be running Live Results so spectators/coaches/athletes will be able to determine who would be qualified for the Championship.


IF YOU HAVE A QUALIFIER WHO WILL NOT BE COMPETING IN THE CHAMPIONSHIP:


IF THERE IS A SCRATCH, we will attempt to contact the next person on the list, to try to fill the field of 16 for the Championship.


COACHES:  If you have an athlete/relay that is close on the qualification list, please stay tuned to email for the afternoon/evening following the Qualifier, as we will attempt to contact you with any advancement opportunities your athletes/relays may have open to them. 


Boys Records

100M:  11.88 Thomas Stokes (Henry W. Longfellow) 2023


200M: 24.37 Dannell Crain (Kipp Indy) 2022


400M:  57.16 Blake Justus (CFI School 8) 2023


800M:  2:29.30 Hammond Declan (CFI School 2) 2023


1600M:  5:16.77 Flora Elias (CFI School 2) 2023


110Hurdles:  16.54 Cayden Younger (Christel House) 2023


4x100:  48.73  (Henry W. Longfellow) 2023


4x400:  4:16.03 (CFI School 2) 2023


High Jump:  5'4"  Jason Johnson (Harshman) 2022


Long Jump:  16'8" Dylan Johnson (Victory College Prep) 2023


Shot Put:  42'7" Justin Stokes (Henry W. Longfellow) 2023




PDF Copy of Meet Records


Girls Records

100M: 13.41Jhazlyn McKay (Tindley) 2023


200M:  27.47 Jhazlyn McKay (Tindley) 2023


400M:  1:05.34 Amira Harrell (CFI School 8) 2023


800M:  2:44.38 Ruby Brown (CFI School 2) 2023


1600M:  6:21.58 Nellie Smith (CFI School 8) 2023


100Hurdles:  18.15 Jaicy Merridith (Phalen) 2023


4x100:  54.23  Harshman 2023


4x400:  4:51.70  CFI School 84  2023


High Jump:  4'4"  Juliann Jones (Merle Sidener) 2022


Long Jump:  13'11" Desirae Wash (George Washington) 2023


Shot Put:  32'10" Zaria Perry (Edison) 2023


PDF Copy of Meet Records

FacebookTwitter